Do Gdańska po odrobinę historii

Standard

Gdańsk to miasto położone w województwie pomorskim nad Zatoka Gdańską. Wraz z Gdynią i Sopotem (zobacz post na Budujemytory.pl) tworzy Trójmiasto (dostępne na Facebooku). Urzeka piękną architekturą i niezwykłą atmosferą, przywodzącą na myśl stare czasy. Turyści chętnie spędzają tu urlop, czemu sprzyja duża baza noclegowa i kulturalna. Aby znaleźć i zarezerwować wcześniej nocleg, wystarczy wpisać w wyszukiwarkę internetową frazę: noclegi Gdańsk (meteor-turystyka.pl).

W czasie pobytu w tym mieście warto zwiedzić chociaż najważniejsze zabytki architektury. Dwór Artusa jest usytuowany przy Długim Targu. Został zbudowany w pierwszej połowie XIV wieku i początkowo służył jako miejsce spotkań bogatych mieszczan i kupców. Wnętrze składa się z jednej, olbrzymiej sali, w której rogu stoi piec kaflowy o wysokości 11 metrów. Obecnie znajduje się tutaj oddział Historycznego Muzeum Miasta Gdańska.

Żuraw Gdański to obiekt godny polecenia, jest to bardzo charakterystyczna i łatwo rozpoznawalna budowla. Niegdyś służyła do przeładunku towarów i stawiania masztów oraz była jednocześnie bramą miejską. Był to największy dźwig portowy w średniowiecznej Europie. Obecnie mieści się w nim oddział Narodowego Muzeum Morskiego. Kolejnym miejscem wartym uwagi jest Bazylika Mariacka, największy, ceglany kościół na świecie, mogący pomieścić jednocześnie 25 tysięcy osób. Jego budowę rozpoczęto w XIV wieku i trwała ona ponad 150 lat. Wnętrze bazyliki zdobi XVI-wieczny Dębowy Ołtarz, działający zegar astronomiczny oraz wiele innych, cennych zabytków malarstwa i rzeźby.

Na uwagę zasługuje także Oliwa, która znajduje się na północnej części Gdańska, a jej właścicielem był niegdyś zakon cystersów. Gotycki kościół należący do tego zakonu jest dziś znany na całym świecie za sprawą znajdujących się w nim wspaniałych organów. Wnętrze obiektu zdobią portrety królów i książąt pomorskich oraz renesansowy ołtarz główny. Wokół katedry rozciąga się piękny Park Oliwski z Pałacem Opatów i ogrodem botanicznym. Muzeum Bursztynu to kolejna atrakcja. Mieści się w Przedbramiu na ulicy Długiej, w skład którego wchodzi Wieża Więzienna, Szyja z Domem Więziennym i Katownia. Muzeum przedstawia historię powstania, właściwości i obróbkę bursztynu. Znajduje się tu między innymi Bursztynowy Słowik z Sopotu, Jajko Faberge, szachy, żaglowiec oraz gitara – wszystkie te przedmioty wykonane są oczywiście z bursztynu. W muzeum można zobaczyć zabytki sztuki, ale i współczesne wyroby biżuteryjne.

3 thoughts on “Do Gdańska po odrobinę historii

  1. Toedor

    Gdańsk jest świetnym miejscem, byłem tam kilka razy i zawsze chętnie wracam, ale chciałbym poznać inne miasta polskiego wybrzeża, a najlepiej na początku Jastrzębią Górę. Zna ktoś dobry i niedrogi nocleg w Jastrzębiej ?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>