Jaskinie w Ojcowskim Parku Narodowym

Standard

Z wartościowej pod względem walorów zdrowotnych Jeleniej Góry, wyruszamy w podróż po prawdziwie legendarne przygody. Pościgi, ucieczki, walki i cudowne ocalenie przy nieprawdopodobnej interwencji pająka – tak wygląda legenda o królu Władysławie Łokietku. Zapewne wiele osób czyta to na lekcji historii czy z innych źródłem słyszy tę opowieść. Aby przekonać się, jak wyglądała grota, w której schował się król Władysław przez goniącymi go wojskami czeskimi, trzeba odwiedzić Jurę Krakowsko-Częstochowską. Położny w południowej części Ojcowski Park Narodowy słynie z największych i najliczniejszych jaskiń w Polsce. Ojcowski Park Narodowy położny jest w Dolinie Prądnika, niedaleko stolicy Małopolski. Ojców, największy ośrodek regionu to doskonała baza wypadowa do poznawania sekretów tego najmniejszego parku w Polsce. Wielu turystów przyjeżdżając do Jury, właśnie tu rezerwuje noclegi.

Ojców to miejsce, w którym w tamtejszym Centrum Edukacyjno-Muzealnym możemy poznać historię powstania jaskiń i zobaczyć ich makiety. O ile muzeum można odwiedzać przez cały rok, o tyle do dwóch największych jaskiń znajdujących się w OPN można wchodzić tylko w wyznaczonym okresie. Jaskinia Ciemna oraz Jaskinia Łokietka jest udostępniana zwiedzającym od kwietnia do października.

Wapienne skały, z których zbudowana jest Wyżyna Krakowsko-Częstochowska, są dobrym podłożem do powstawania jaskiń. Szacuje się, że na terenie całej Jury istnieje ponad 700 grot. Zaledwie nieco ponad 400 z nich zostało odkryte i poznane. Największe to oczywiście Jaskinia Łokietka i Jaskinia Ciemna, które są udostępnione zwiedzającym. Inne znane to Zbójecka, Okopy Wielka Dolna, Jaskinia Sąsapowska, Krakowska, a także Koziarnia i Biała. Większość położona jest w Wąwozie Jamki, do którego turyści nie mają wstępu. Wiele z nich znajduje się na zboczu Doliny Prądnika.

Jaskinia Łokietka jest najpopularniejszą z ojcowskich jaskiń. Rocznie odwiedza ją kilkanaście tysięcy zwiedzających. Wewnątrz znajduje się pełna infrastruktura: oświetlenie i schody, których do dyspozycji nie miał przebywający tu Władysław Łokietek. Od roku 1927 jest uznana za zabytek. Wewnątrz w temperaturze 7-8 stopni Celsjusza turyści mają do przemierzenia prawie 300 m korytarzy i komór.

Jaskinia Ciemna to druga z grot udostępnionych zwiedzającym. Jest to największa z jaskiń w Ojcowskim Parku Narodowym, a jej długość oscyluje w granicach 230 m. Największa z komór ma długość 80 metrów, szeroka jest na 20 m, a jej wysokość dochodzi do 10 m.

5 thoughts on “Jaskinie w Ojcowskim Parku Narodowym

  1. Marysia z Rzeszowa

    Mnie trochę przeraża ta jaskinia i przejście 300 m korytarzy, pewnie w warunkach dość ekstremalnych…Ale myślę że byłaby to dobra frajda dla dzieci.

  2. Julia

    Marysia z Rzeszowa moje dzieci były zachwycone wycieczką do jaskini i byliśmy tam 2 dni pod rząd, wiec to super atrakcja dla młodszych turystów

  3. Paulanna

    Ojców to piękna kraina, jestem tam dość często, zawsze, kiedy mamy nocleg gdzieś w pobliżu, lubię tam przyjechać, choćby na chwilę

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>